  • FH26-13S-0.3SHW(05)
FH26-13S-0.3SHW(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH26-13S-0.3SHW(05)
HK JDW NO:
355-FH26-13S-0.3SHW(05)
Package:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 13 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26-13S-0.3SHW(05)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH26
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    13
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    304.8μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.794 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Actuator Color
    Brown
  • Height
    1mm
  • Length
    5.4mm
  • Width
    3.5mm
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm