  • FH21-18S-1DSA
FH21-18S-1DSA
advertisement
Manufacturer No:
FH21-18S-1DSA
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH21-18S-1DSA
Package:
Datasheet:
FH21-18S-1DSA
Description:
FH21 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 2 Sided Bulk 0.039 1.00mm Kinked Pin 18 Positions Through Hole Solder Plating -30°C~70°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH21-18S-1DSA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Solder Plating
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.787 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    1mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    RIBBON CABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.228 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • PCB Contact Row Spacing
    2.0066 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    LIF N
  • Withdrawl Force-Min
    LIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Length - Termination
    0.114 inch
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Solder Plating
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    FH21
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    18
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V