  • FH18-17S-0.3SHW(55)
FH18-17S-0.3SHW(55)
advertisement
Manufacturer No:
FH18-17S-0.3SHW(55)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH18-17S-0.3SHW(55)
Package:
Description:
FH18 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.15A
Step5Bar-code shipping tag
FH18-17S-0.3SHW(55)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH18
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF), Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    17
  • Number of Rows
    1
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.15A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    150mA
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.299 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    300μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.07 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.161 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.071 1.80mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm