  • FH16P-64S-0.5SHW
FH16P-64S-0.5SHW
advertisement
Manufacturer No:
FH16P-64S-0.5SHW
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH16P-64S-0.5SHW
Package:
Datasheet:
FH16P-64S-0.5SHW
Description:
FH16 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 64 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -40°C~70°C 0.4A
Step5Bar-code shipping tag
FH16P-64S-0.5SHW
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    FH16
  • Feature
    Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    64
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    ZIF
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.4A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    64
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Voltage - Rated AC
    60V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.417 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
  • Body Breadth
    0.217 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.291 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    150mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • PCB Contact Row Spacing
    5.588 mm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm