  • FH16-90S-0.3SHW(05)
FH16-90S-0.3SHW(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH16-90S-0.3SHW(05)
HK JDW NO:
355-FH16-90S-0.3SHW(05)
Package:
Description:
FH16 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 90 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~70°C 0.15A
Step5Bar-code shipping tag
FH16-90S-0.3SHW(05)
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    FH16
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    90
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, ZIF
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.15A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    90
  • Current Rating
    150mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    300μm
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Cable End Type
    Tabbed
    Brown
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm