  • FH12SYE-45S-0.5SH(55)
FH12SYE-45S-0.5SH(55)
advertisement
Manufacturer No:
FH12SYE-45S-0.5SH(55)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12SYE-45S-0.5SH(55)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.4A
Step5Bar-code shipping tag
FH12SYE-45S-0.5SH(55)
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH12
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    45
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.4A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm