  • FH12F-18S-0.5SH(55)
FH12F-18S-0.5SH(55)
advertisement
Manufacturer No:
FH12F-18S-0.5SH(55)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH12F-18S-0.5SH(55)
Purchasing and Inquiry
FH12F-18S-0.5SH(55) Overview
FH12F-18S-0.5SH(55) Features
FH12 series
FH12F-18S-0.5SH(55) Applications
  • Communication
  • Embedded systems
  • Data Technology
  • All Electrical Machinery
  • Datacom
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Control panels
  • Blowers
  • Anywhere power is distributed
Step5Bar-code shipping tag
FH12F-18S-0.5SH(55)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    400mA
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    13.5mm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.18mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    18
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    50mOhm