  • FH12A-20S-0.5SH
FH12A-20S-0.5SH
advertisement
Manufacturer No:
FH12A-20S-0.5SH
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12A-20S-0.5SH
Package:
Datasheet:
FH12A-20S-0.5SH
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12A-20S-0.5SH
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH12
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    TOP CONTACT TYPE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.571 inch
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
  • Body Breadth
    0.094 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.22 inch
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm