  • FH12-53S-0.5SH(1)(98)
FH12-53S-0.5SH(1)(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-53S-0.5SH(1)(98)
HK JDW NO:
355-FH12-53S-0.5SH(1)(98)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 53 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-53S-0.5SH(1)(98)
  • Series
    FH12
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    53
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
    Beige
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C