  • FH12-50S-0.5SV(55)
FH12-50S-0.5SV(55)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-50S-0.5SV(55)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-50S-0.5SV(55)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-50S-0.5SV(55)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material
    Polyamide
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    400mA
  • PCB Contact Row Spacing
    2.9972 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Length
    28.4mm
  • Width
    28.4mm
  • Height Above Board
    0.142 3.60mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm