  • FH12-40S-0.5SV
FH12-40S-0.5SV
advertisement
Manufacturer No:
FH12-40S-0.5SV
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-40S-0.5SV
Package:
Datasheet:
FH12-40S-0.5SV
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder Surface Mount Tin-Lead -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-40S-0.5SV
    Select All
  • Width
    3.8mm
  • Height Above Board
    0.142 3.60mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    FH12
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin-Lead
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.217 inch
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Number of Poles
    40
    ZIF N
  • Mating Cycles
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height
    4.85mm
  • Length
    23.4mm