  • FH12-33S-0.5SH(1)(98)
FH12-33S-0.5SH(1)(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-33S-0.5SH(1)(98)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-33S-0.5SH(1)(98)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 33 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-33S-0.5SH(1)(98)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    33
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
    Beige
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm