  • FH12-12S-0.5SVA(98)
FH12-12S-0.5SVA(98)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-12S-0.5SVA(98)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-12S-0.5SVA(98)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 12 Positions Surface Mount Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-12S-0.5SVA(98)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Height Above Board
    0.142 3.60mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm