  • FH12-11S-0.5SH(54)
FH12-11S-0.5SH(54)
advertisement
Manufacturer No:
FH12-11S-0.5SH(54)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH12-11S-0.5SH(54)
Package:
Description:
FH12 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 11 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH12-11S-0.5SH(54)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    FH12
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    11
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    11
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm