  • FGH75N60SFTU
FGH75N60SFTU
advertisement
Manufacturer No:
FGH75N60SFTU
HK JDW NO:
598-FGH75N60SFTU
Datasheet:
FGH75N60SFTU
Step5Bar-code shipping tag
FGH75N60SFTU
    Select All
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    452W
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    452W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    150A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    87 ns
  • Test Condition
    400V, 75A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    159 ns
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    250nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C