  • FGH60N60SMD-F085
FGH60N60SMD-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH60N60SMD-F085
HK JDW NO:
598-FGH60N60SMD-F085
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH60N60SMD-F085
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Rise Time-Max
    60ns
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    600W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    42ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    120A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    600W
  • Turn On Time
    66 ns
  • Test Condition
    400V, 60A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 60A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    139 ns
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    280nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C
    22ns/116ns
  • Switching Energy
    1.59mJ (on), 390μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V