  • FG26X7R2E683KNT06
FG26X7R2E683KNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG26X7R2E683KNT06
HK JDW NO:
769-FG26X7R2E683KNT06
Datasheet:
FG26X7R2E683KNT06
Description:
FG 0.068μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 7577
Step5Bar-code shipping tag
FG26X7R2E683KNT06
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm