  • FG20X5R0J686MRT06
FG20X5R0J686MRT06
advertisement
Manufacturer No:
FG20X5R0J686MRT06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FG20X5R0J686MRT06
Package:
Radial
Datasheet:
FG20X5R0J686MRT06
Description:
FG 68μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~85°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 14526
Step5Bar-code shipping tag
FG20X5R0J686MRT06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm