  • FG18C0G2A1R5CNT06
FG18C0G2A1R5CNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG18C0G2A1R5CNT06
HK JDW NO:
769-FG18C0G2A1R5CNT06
Datasheet:
FG18C0G2A1R5CNT06
Description:
FG 1.5pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 42
Step5Bar-code shipping tag
FG18C0G2A1R5CNT06
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5pF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm