  • FG16X7R1H474KNT00
FG16X7R1H474KNT00
advertisement
Manufacturer No:
FG16X7R1H474KNT00
HK JDW NO:
769-FG16X7R1H474KNT00
Datasheet:
FG16X7R1H474KNT00
Description:
FG 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 66
Step5Bar-code shipping tag
FG16X7R1H474KNT00
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm