  • FFPF10UP60STU
FFPF10UP60STU
advertisement
Manufacturer No:
FFPF10UP60STU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FFPF10UP60STU
Package:
TO-220-2 Full Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FFPF10UP60STU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    10A
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 600V
  • Output Current
    10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    50A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    58 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    50A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    50A
  • Recovery Time
    40 ns
  • Height
    9.19mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    4.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    2.565g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C