  • FF600R12IE4PNOSA1
FF600R12IE4PNOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF600R12IE4PNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF600R12IE4PNOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MOD 1200V 600A 3350W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF600R12IE4PNOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    3350W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 600A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    37nF @ 25V