  • FF400R12KE3HOSA1
FF400R12KE3HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF400R12KE3HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF400R12KE3HOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF400R12KE3HOSA1
Description:
IGBT MOD 1200V 580A 2000W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF400R12KE3HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    580A
  • Turn On Time
    345 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    760 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    28nF @ 25V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2000W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V