  • FF150R17ME3GBOSA1
FF150R17ME3GBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF150R17ME3GBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF150R17ME3GBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF150R17ME3GBOSA1
Description:
IGBT MODULE VCES 1200V 150A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF150R17ME3GBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    1.05kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    2 Independent
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1050W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    240A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Turn On Time
    366 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1300 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    13.5nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    122.1mm
  • Width
    62mm