  • FF150R12KS4HOSA1
FF150R12KS4HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF150R12KS4HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF150R12KS4HOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FF150R12KS4HOSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF150R12KS4HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    99 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FAST
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    2 Independent
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1250W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    225A
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    590 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    11nF @ 25V