  • FESE16AT-E3/45
FESE16AT-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
FESE16AT-E3/45
HK JDW NO:
884-FESE16AT-E3/45
Package:
TO-220-2
Datasheet:
FESE16AT-E3/45
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 16A -65°C~150°C 10μA @ 50V Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FESE16AT-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Supplier Device Package
    TO-220AC
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    975mV @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    50V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A