  • FD400R12KE3B5HOSA1
FD400R12KE3B5HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FD400R12KE3B5HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FD400R12KE3B5HOSA1
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FD400R12KE3B5HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single Chopper
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2000W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    580A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    830 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    28nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C