  • FD300R12KS4HOSA1
FD300R12KS4HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FD300R12KS4HOSA1
HK JDW NO:
376-FD300R12KS4HOSA1
Datasheet:
FD300R12KS4HOSA1
Step5Bar-code shipping tag
FD300R12KS4HOSA1
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single Chopper
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1950W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    370A
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.75V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    590 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20nF @ 25V