  • FCP1210H183J
FCP1210H183J
advertisement
Manufacturer No:
FCP1210H183J
HK JDW NO:
192-FCP1210H183J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
FCP1210H183J
Description:
FCP 0.018μF Film Capacitor ±5% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP1210H183J
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3225
    PPS
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm