  • FCP1206C273G-H2
FCP1206C273G-H2
advertisement
Manufacturer No:
FCP1206C273G-H2
HK JDW NO:
192-FCP1206C273G-H2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCP1206C273G-H2
Description:
FCP 0.027μF Film Capacitor ±2% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 16V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP1206C273G-H2
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3216
    PPS
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.051 1.30mm
  • Width
    1.6mm