  • FCP0805H152J
FCP0805H152J
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805H152J
HK JDW NO:
192-FCP0805H152J
Datasheet:
FCP0805H152J
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 50VDC 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805H152J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm