  • FCP0805C332J
FCP0805C332J
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805C332J
HK JDW NO:
192-FCP0805C332J
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
FCP0805C332J
Description:
FCP 3300pF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 16V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805C332J
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCP
  • Published
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%