  • FCN1206A472J-H3
FCN1206A472J-H3
advertisement
Manufacturer No:
FCN1206A472J-H3
HK JDW NO:
192-FCN1206A472J-H3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCN1206A472J-H3
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCN1206A472J-H3
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Width
    1.6mm