  • FC1-11-L1-T-LC
FC1-11-L1-T-LC
advertisement
Manufacturer No:
FC1-11-L1-T-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FC1-11-L1-T-LC
Package:
Datasheet:
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Vertical - 2 Sided Tube 0.039 1.00mm Solder 11 Positions Surface Mount Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-11-L1-T-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FC1
  • Published
    2016
  • Feature
    Board Lock, Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    11
  • Number of Rows
    1
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Number of Contacts
    11
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    25
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 2 Sided
  • Height Above Board
    0.204 5.18mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm