  • FB37M6P0106KC
FB37M6P0106KC
advertisement
Manufacturer No:
FB37M6P0106KC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FB37M6P0106KC
Package:
Radial
Datasheet:
FB37M6P0106KC
Description:
FB 10μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1200V 1.2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 24
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FB37M6P0106KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FB
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.181W 42.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    1.2kV
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    1200V 1.2kV
  • Depth
    30mm
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Voltage
    1.2kV
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm