  • FB37L6L0106KC
FB37L6L0106KC
advertisement
Manufacturer No:
FB37L6L0106KC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FB37L6L0106KC
Package:
Radial
Datasheet:
FB37L6L0106KC
Purchasing and Inquiry
FB37L6L0106KC Overview
In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.Its lead spacing is 1.476 37.50mm.Devices with a -40°C~100°C temperature capability can be operated.
FB37L6L0106KC Features
9mOhm equivalent series resistance (ESR)
FB37L6L0106KC Applications
There are a lot of AVX Corporation FB37L6L0106KC applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Mobile communications
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • TV and monitor sets
  • Test and measuring equipment
  • Matching networks
  • Blocking
  • Global positioning systems
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
FB37L6L0106KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    1.1kV
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
  • Depth
    24mm
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    1.1kV
  • Height
    24mm
  • Height Seated (Max)
    1.732 44.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    FB
  • Size / Dimension
    1.673Lx0.945W 42.50mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±10%