  • FAN5240QSC
FAN5240QSC
advertisement
Manufacturer No:
FAN5240QSC
HK JDW NO:
699-FAN5240QSC
Package:
28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
FAN5240QSC
Description:
Controller, AMD Mobile Athlon™, Duron™ 0.93V~2V 260 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator -10°C~85°C 28 Pins 28 Terminations 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 6997
Step5Bar-code shipping tag
FAN5240QSC
  • Package / Case
    28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    Controller, AMD Mobile Athlon™, Duron™
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.925 TO 2 V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Number of Outputs
    1
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Input
    6V~24V
  • Voltage - Output
    0.93V~2V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    PHASE-SHIFT
  • Switching Frequency-Max
    345kHz
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm