  • ADP3156JR-2.5
ADP3156JR-2.5
advertisement
Manufacturer No:
ADP3156JR-2.5
HK JDW NO:
699-ADP3156JR-2.5
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ADP3156JR-2.5
Description:
Controller, Intel Pentium® III 2.5V 220 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 16 Pins 16 Terminations 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5643
Step5Bar-code shipping tag
ADP3156JR-2.5
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    Controller, Intel Pentium® III
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Input
    3V 5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Length
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm