  • FAN2500S285X
FAN2500S285X
advertisement
Manufacturer No:
FAN2500S285X
HK JDW NO:
699-FAN2500S285X
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
FAN2500S285X
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4934
Step5Bar-code shipping tag
FAN2500S285X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.14V @ 100mA
  • PSRR
    43dB (120Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.907V
  • Output Voltage1-Min
    2.793V
  • Length
    2.9mm