  • FAD1-12738EBHW12
FAD1-12738EBHW12
advertisement
Manufacturer No:
FAD1-12738EBHW12
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FAD1-12738EBHW12
Package:
Axial
Datasheet:
FAD1-12738EBHW12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAD1-12738EBHW12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.816lb 370.13g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2013
  • Series
    FAD1-12738
  • Size / Dimension
    Square - 127mm Lx127mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.210A
  • Max Power Dissipation
    10.1W
  • Current Rating
    210mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    2950 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    161.0 CFM (4.51m3/min)
  • Noise
    53.0 dB(A)
  • Voltage Range
    43.2V~52.8VDC
  • Static Pressure
    0.350 in H2O (87.2 Pa)