  • FA26X8R1E155KRU06
FA26X8R1E155KRU06
advertisement
Manufacturer No:
FA26X8R1E155KRU06
HK JDW NO:
769-FA26X8R1E155KRU06
Datasheet:
FA26X8R1E155KRU06
Description:
FA 1.5μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6204
Step5Bar-code shipping tag
FA26X8R1E155KRU06
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    FA
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm