  • FA24NP02W471JNU06
FA24NP02W471JNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA24NP02W471JNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA24NP02W471JNU06
Package:
Radial
Datasheet:
FA24NP02W471JNU06
Description:
FA 470pF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2743
Step5Bar-code shipping tag
FA24NP02W471JNU06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    470pF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm