  • FA18X7R2A153KNU00
FA18X7R2A153KNU00
advertisement
Manufacturer No:
FA18X7R2A153KNU00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA18X7R2A153KNU00
Package:
Radial
Datasheet:
FA18X7R2A153KNU00
Description:
FA 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3705
Step5Bar-code shipping tag
FA18X7R2A153KNU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm