  • FA18C0G2A151JNU06
FA18C0G2A151JNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA18C0G2A151JNU06
HK JDW NO:
769-FA18C0G2A151JNU06
Datasheet:
FA18C0G2A151JNU06
Description:
FA 150pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 9956
Step5Bar-code shipping tag
FA18C0G2A151JNU06
    24 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    150pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm