  • FA14C0G1H153JNU06
FA14C0G1H153JNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA14C0G1H153JNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA14C0G1H153JNU06
Package:
Radial
Datasheet:
FA14C0G1H153JNU06
Description:
FA 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 7879
Step5Bar-code shipping tag
FA14C0G1H153JNU06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3mm