  • F971V474MBA
F971V474MBA
advertisement
Manufacturer No:
F971V474MBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F971V474MBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
0.47μF ±20% 5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F971V474MBA
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F97
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm