  • F951D685KQAAQ2
F951D685KQAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F951D685KQAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F951D685KQAAQ2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
6.8μF ±10% 4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0014mA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F951D685KQAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0014mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    Q
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm