  • F951C226KQAAQ2
F951C226KQAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F951C226KQAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F951C226KQAAQ2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
22μF ±10% 3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 7231
Step5Bar-code shipping tag
F951C226KQAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Manufacturer Size Code
    Q
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm