  • F920E336MPA
F920E336MPA
advertisement
Manufacturer No:
F920E336MPA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F920E336MPA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
33μF ±20% 4Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0008mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F920E336MPA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F92
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm