  • F873RU185M760Z
F873RU185M760Z
advertisement
Manufacturer No:
F873RU185M760Z
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F873RU185M760Z
Datasheet:
Description:
1.8μF Film Capacitor 20% Radial POLYPROPYLENE Through Hole
Quantity:
In Stock : 409
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F873RU185M760Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 760; SAFETY CLASS: X1
  • Capacitance
    1.8μF
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    760V
  • Height
    45mm
  • Length
    41mm
  • Width
    30mm